Jednym z podstawowych rodzajów stomatologii – działu medycyny, jest stomatologia zachowawcza, która skupia się na profilaktyce i leczeniu próchnicy zębów. Do najważniejszych zadań stomatologii zachowawczej należy leczenie próchnicy zębów oraz wypełnianie ubytków w strukturze zębów specjalnym rodzajem materiału światłoutwardzalnego o dużej wytrzymałości i odporności na ścieranie. Bardzo często do tego działu stomatologii włączana jest również endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów.

Czym jest próchnica zębów?

To bakteryjna choroba zakaźna twardych tkanek zęba, objawiająca się uszkodzeniem zęba i jego rozpadem. Główną przyczyną choroby są bakterie powodujące demineralizację szkliwa, cukry, które stanowią podstawę żywienia bakterii, osobnicza podatność zębów na próchnicę oraz czas potrzebny do rozwoju choroby.


Stomatologia zachowawcza jest metodą przywracania prawidłowej czynności i kształtu zęba uszkodzonego przez próchnicę. Przed wykonaniem wypełnienia usuwa się zmieniony materiał zęba, oczyszcza uszkodzone miejsce, a następnie wypełnia ubytek materiałem wypełniającym. Współczesna stomatologia zachowawcza zna również inne metody opracowania ubytku, na przykład za pomocą abrazji powietrznej. Zamiast wiertła używa się cieniutkiej dyszy, przez którą kieruje na ubytek strumień substancji ściernej i nią czyści zęby z próchnicy. Tę metodę można stosować tylko w przypadku małych ubytków. Producenci dysponują obecnie materiałami światłoutwardzalnymi o bogatej skali odcieni. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie plomby do koloru zębów.


Nasz gabinet stomatologiczny oferuje także rekonstrukcje uzębienia dla dorosłych. Więcej w zakładce PROTETYKA.

Usługi: