Szeroko rozumiane choroby dziąseł, stany zapalne przyzębia oraz wrodzone lub nabyte jego wady to główny obszar zainteresowania periodontologii. Ta specyficzna dziedzina stomatologii zajmuje się m.in. taką chorobą jak parodontoza – choroba infekcyjna przyzębia, prowadzącą do rozchwiania i w ostateczności do samoistnego wypadania zębów, również zdrowych zębów. Jeśli zauważysz niepokojące objawy ze strony dziąseł, takie jak bolesność, obrzęk lub krwawienie, stomatolog specjalizujący się w periodontologii pomoże zdiagnozować przyczynę dolegliwości oraz wskaże optymalne metody leczenia.

Jakie objawy mogą wskazywać na choroby przyzębia lub stan zapalny dziąseł?

Najczęstszymi i najłatwiej dostrzegalnymi objawami chorób przyzębia i dziąseł są nadwrażliwość na ciepło lub zimno, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, krwawienia z dziąseł pojawiające się już podczas delikatnego szczotkowania zębów, nieprzyjemny zapach z ust czy ruchomość zębów. Jeśli będziesz zwlekać z wizytą u stomatologa, którego specjalnością jest periodontologia, na skuteczne leczenie może być już za późno. Parodontoza to podstępna choroba, która w szybkim czasie może doprowadzić do utraty niemal wszystkich zębów. Jeśli zatem zaobserwujesz u siebie kilka w wymienionych wcześniej objawów, a zwłaszcza gdy zaobserwujesz odsłonięcie szyjek zębowych, jak najszybciej zgłoś się do stomatologa.


Periodontologia to nie tylko leczenie, ale także profilaktyka. Niestety częstą przyczyną problemów z chorobami dziąseł i przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także niektóre choroby ogólnoustrojowe tj. cukrzyca. Doświadczony stomatolog doradzi, jak w prawidłowy sposób dbać o jamę ustną i jak przeciwdziałać nawracającym stanom zapalnym dziąseł i przyzębia.