Usuwanie zębów

Ekstrakcja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są głównie stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Najważniejsze to przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania zębów lub zaawansowane stany paradontyczne. Czasami istnieje konieczność usuwania całkowicie zdrowych zębów ze wskazań ortodontycznych lub w czasie przygotowania jamy ustnej do protezowania.

Podcinanie wędzidełka wargi i języka

Wędzidełko to fragment dziąsła łączącego wargi, policzek lub język z kością. Jeśli jest za krótkie lub za wysoko przyczepione, może być przyczyną problemów, takich jak:

  • ograniczanie ruchów języka,

  • odciąganie dziąsła od zębów (odsłanianie szyjki zębów),

  • uniemożliwianie zbliżania się centralnym siekaczom (powstaje diastema),

  • przeszkadzanie w dopasowaniu protezy.

Niski przyczep wędzidełka wargi górnej jest przyczyną diastemy prawdziwej (furtki, szpary między zębami) w uzębieniu mlecznym lub stałym. Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe ogranicza ruchy języka na boki lub ku przodowi, powodując niemożność dotknięcia koniuszkiem języka do łuków zębowych. Zbyt krótkie wędzidełko może utrudniać wytworzenie prawidłowego brzmienia głosek sz, ż, cz, dż oraz głoski r. Zabieg podcięcia wędzidełka ma za zadanie zwiększyć ruchomość wargi górnej i języka lub wytworzenie miejsca na aparat ruchomy czy protezę. Ten zabieg z zakresu stomatologii oferuje gabinet dentystyczny Filldent. wykonuje w znieczuleniu, tak więc jest zupełnie bezbolesny.